Na pewno nie wiedziałeś tego o transformatorach - volt info

skup transformatorów

Definicja transformatorów

Transformatory są urządzeniami powszechnie stosowanymi w elektroenergetyce. Służą one do zmiany wartości ładunku elektrycznego prądu przesyłanego pomiędzy różnymi obwodami a następnie do dystrybucji energii elektrycznej.

M

Na pewno nie wiedziałeś tego o transformatorach - volt info skup transformatorów
ało kto wie, że pierwsze transformatory elektryczne powstały w Polsce a ich konstruktorem był Michał Dobrowolski -wynalazca polskiego pochodzenia. Obecnie istnieją na rynku różne transformatory. Ich podział jest uzależniony od wielu czynników. Transformatory dzieli pod kątem ich konstrukcji, mocy, parametrów i charakterystyki pracy. Warunki wykorzystania, w jakich można użytkować transformatory elektryczne są ściśle określone i muszą być przestrzegane. W przeciwnym wypadku uszkodzenie transformatorów wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Warunki, o których mowa dotyczą głównie pomiarów wilgotności, pomiarów wysokościowych i temperaturowych. Transformatory elektryczne zostały zaprojektowane do strefy klimatu umiarkowanego, ze średnimi dziennymi temperaturami powietrza. Transformatory elektryczne muszą być umieszczane również w przewiewnych miejscach, na dworze lub w pomieszczeniach ze stałym dostępem powietrza. Transformatory elektryczne mają także ściśle określony zakres temperatur, w jakim mogą pracować. Są nimi temperatury w przedziale -25 do +40 stopni Celsjusza. Transformatory zaprojektowane są i dostosowane do warunków klimatycznych w taki sposób, by mogły stale pracować.

Transformatory, w tym również transformatory elektryczne wykorzystywane są na wielu polach polskiej gospodarki. Jednak ich podstawowym celem jest przetwarzanie energii i przesyłanie jej do klienta końcowego, jakim jest każdy z nas.


Jak to możliwe, że takie urządzonko zmienia parametry prądu?

Zawsze jak byłem mały, interesowała mnie elektryczność. Gdy przechodziliśmy obok rozdzielni elektrycznej, zastanawiały mnie dźwięki, jakie stamtąd dochodziły. Często dopytywałem się taty, co tam się dzieje. Ojciec niejednokrotnie tłumaczył mi, co się dzieje za drzwiami rozdzielni. Gdy byłem już większy, dowiedziałem się, że są tam transformatory. I że to one wydają takie dziwne dźwięki, to charakterystyczne pohukiwanie. Dalej intrygowało mnie, jak to działa. Jak to możliwe, że takie urządzonko zmienia parametry prądu?

Czas szkoły i naukę fizyki, szczególnie zaś o elektryczności wspominam mgliście. Słaby byłem z tych zagadnień. Nawet świetne zaplecze naukowe w zakresie nauk ścisłych, duże ilości doświadczeń i sprzyjająca nauce atmosfera w okresie liceum, nie pomogły mi przezwyciężyć ogromnych braków w tej kwestii. Sprawy elektryczności pozostały dla mnie tajemnicą. Nie wiem dalej, jak działają transformatory elektryczne, ani jakim sposobem Tesla chciał skorzystać z prądu, jaki dają wyładowania atmosferyczne.

Jednak pomysł pozyskiwania energii z piorunów bardzo mi się podoba i chętnie korzystam z niego w swojej twórczości. Oczywiście jest to mało przemysłowa twórczość. W przemyśle zaś nie korzystam z rozwiązań elektrycznych. Jednak inni korzystają i z transformatorów i z innych nowinek technologicznych w zakresie prądu elektrycznego. Przemysł ciężki i zbrojeniowy potrzebują bardzo nowoczesnych sprzętów w zakresie elektryki i elektroenergetyki. Bez nich te gałęzie przemysłu mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.


Co daje nam prąd

Bez prądu nie funkcjonowaliśmy, tak jak należy. Prąd jest podstawowym medium w naszym domu. To dzięki niemu możemy wykonywać czynności, np. pracę - nocą, gdy nie ma na zewnątrz słońca. Dzięki prądowi możemy podładować swojego laptopa albo telefon komórkowy, gdy bateria ulega wyczerpaniu. Prąd jest także niezbędny, aby funkcjonował sprzęt RTV/AGD. Coraz częściej w naszym życiu pojawiają się wprawdzie artykuły bezprzewodowe, ale nie zmienia to faktu, że jednak muszą one z prądem współgrać. Jedną z ciekawych maszyn elektrycznych mających codzienne zastosowanie są transformatory elektryczne. Są to maszyny, które służą do przenoszenia energii elektrycznej drogą indukcji z jednego obwodu elektrycznego do drugiego. Transformator może umożliwiać zmianę napięcia, które panuje w sieci wysokiego napięcia, aby przesyłać je na duże odległości. Jest wiele rodzajów transformatorów. Należą do nich m.in. transformator bezpieczeństwa, który obniża napięcie do takiego poziomu, aby było one bezpieczne, transformator dzwonkowy, dzięki któremu można zasilać dzwonki w instalacjach domowych, transformator głośnikowy, który jest stosowany, aby zasilać głośniki, transformator probierczy, który został użyty do badań elektrycznych, transformator separacyjny, który jest stosowany do separacji obwodu pierwotnego od wtórnego, transformator spawalniczy, który służy, aby zasilać urządzenia spawalnicze, czy też transformator Tesli, który swoją nazwę zawdzięcza od nazwiska samego Nikoli Tesli, który był pomysłodawcą tego projektu.



© 2019 http://volt-info.przedszkole99.wroclaw.pl/